RANNPLUS MÜHENDİSLİK
TR  EN  RU  RO

Bazalt, diyabaz, dolamit gibi kayaların karışımından elde edilen mineral yün çeşididir. Mineral yünler gerek liflerin gerekse bağlayıcı malzemelerin uzun süre özelliklerinin yitirmemesi sonucu oldukça stabil malzemelerdir. Yangın dayanımı (Taşyünü dolgulu sandviç panelin yangın dayanımı taşyünü tipi, kalınlığı ve birleşim detaylarına bağlı olarak 30-120 dakika arasında değişebilmektedir) ve ses yalıtımında mükemmel sonuçlar veren taşyünü, ısı yalıtımda plastik köpüklere nazaran daha düşük değerlere sahiptir. Yangın dayanımı açısından önem teşkil eden yapılarda, inorganik liflerden oluşan taşyünü plakalar sandviç panel çekirdek malzemesi olarak kullanılmaktadır. Hava kaynaklı seslerin yalıtımı için açık gözenekli(cam yünü, taşyünü, akustik sünger gibi) malzemeler kullanılır. Ses yutucu malzemeler, gözenekli veya lifli malzemeler olup yapılarındaki boşluklara giren havanın sürtme kayıplarına yol açarak akustik enerjinin bir kısmının ısı enerjisine dönüşmesi yoluyla etkili olurlar. Taşyünü dolgulu sandviç paneller ses yalıtımına katkı sağlama özelliği diğer panellere nazaran çok daha iyidir.
Yangın dayanımının esas olduğu endüstriyel yapıların, yüksek kalitede, su geçirimsiz, esnek ve dayanıklı yapısı ile istenilen RAL renkleri ile boyalı galvaniz sacdan oluşan taşyünü sandviç paneller, endüstriyel yapıların çatı, cephe ve iç bölmeleri için etkin çözümler sağlamaktadır.

Hizmet Detayı >>

Poliüretan (PUR), sandviç panel üretiminde en çok kullanılan köpüktür. Polyol, izosiyonat, şişirici gaz (N-pentan) ve katalizör olmak üzere dört hammaddenin karışımı elde edilmektedir. Sandviç panel üretiminde yaklaşık 55 yıldır kullanılan poliüretan, en güvenilir yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir. Bünyesinde su tutmaz, bakteri ve haşere giderleri karşısında %40’a varan tasarruf sağlar. Yatırımcılar her zaman düşük maliyetle yüksek performans beklerler ve bu beklentiye en iyi cevap poliüretandır.
Özellikle cephe kaplamalarında 4 cm kalınlığı ile 70 cm kalınlığındaki tuğla duvarın sağladığı izolasyonla ve istenilen RAL renkleri ile boyalı galvaniz sacdan oluşan poliüretan sandviç panellerin montajıyla birlikte, endüstriyel yapıların çatı, cephe ve iç bölmeleri için etkin çözümler sağlamaktadır.

Hizmet Detayı >>

%5’in altında eğimli çatılı sistemlerde tek yüzü membran kaplı sandviç panel kullanılmaktadır. PVC (Polyvinylchlorür) ve TPO (Poliolefin) membran atmosfer koşullarına dayanıklı, UV dayanımlı, polyester donatılı, geotekstil keçe laminasyonlu, sıcak hava kaynağı ile birleştirilen, yalıtım membranlarıdır. Düşük eğimli çatılarda yangın, ısı ve su izolasyonu sağlamaktadırlar. Sandviç panelin alt yüzeyi metal (boyalı galvaniz sac) üst yüzeyi ise membranlı olarak üretildiği için şantiyede montaj sırasında ilave su yalıtım malzemesi kaplanmasına gerek kalmadığı için zamandan ve işçilikten tasarruf edilir. Paneller taşıyıcı sisteme kendinden diş açan vidalarla bağlanır. Sonrasında diğer panelin üzerine gelen kulak laminasyon yöntemi ile yapıştırılır.
Düşük eğimli çatıların kaplama çözümlerinde alternatif olan Membranlı panel sistemleriyle çatı kaplanması sorunsuz bir şekilde tamamlama imkânı sağlamaktadır.

Hizmet Detayı >>

Tek kat olarak natürel galvaniz sac, boyalı galvaniz sac ve alüminyum trapez olarak, yüksek kalitede; ısı, ses, yangın izolasyonun birinci derece önemli olmadığı en ekonomik kaplama sistemidir. Özellikle maden cevheri işleme tesislerinin çatı ve cephe kaplamasında tercih edilmektedir. 

Hizmet Detayı >>

Endüstriyel yapıların çatı ve cephelerinde kullanım amacına göre seçilen özellik ve kalınlıklarda malzeme tercih olanağı sunan bu sistemde, çeşitli varyasyonlarla kaplama malzemeleri oluşturulabilmektedir. Taşıyıcı sistemine ve yapının karakteristik özelliklerine göre üst yapıyı oluşturacak katmanlara karar verilmektedir. Yalıtım malzemesi genel olarak taşyünü veya camyünü tercih edilmektedir.
Çelik ve prefabrik yapılarda, kullanımı kolay olan bu sistemin, alt ve üst katmanlarının birbirinden ayrı olması ve ısı izolasyon malzemesinin değil de z profillerin taşıyıcı görev görmesi sistemin başlıca farklarındandır. Alt ve üst katmandaki trapezlerin z profillerle sisteme monte edilmesi metallerin genleşmesi sonucu vidalarda oluşabilecek izolasyon sorunun ortadan kaldırmakta ve sisteme sorunsuz sızdırmazlık sağlamaktadır.

Hizmet Detayı >>

Yerinde uygulama sistemi ile düz ve trapez kenet olarak % 1,5 eğime kadar tam sızdırmazlık sağlayan, estetik, istenilen RAL renklerinde, yüksek kalitede, çatı ve cephe kaplama levhalarıdır. Boyalı alüminyum, boyalı galvaniz sac rulolarından formlandırılarak imal edilen, uygulama yerine göre istenen uzunlukta üretilebilen, gizli klipslerle çelik sisteme tutturulan ve kenarları makine veya el aletleriyle sıkıştırılarak montajı yapılan, darbelere dayanıklı, bakım gerektirmeyen, uzun ömürlü ve geri dönüşümlü kaplama sistemidir. Genel olarak spor salonları, otogarlar, Avm ve büyük iş merkezleri gibi geniş açıklıkları tek parça olarak geçmek istendiğinde ideal çözümlü bir kaplama türüdür.

Hizmet Detayı >>

Polikarbonat sistemler; çok katlı, tek katlı solid, modüler cephe polikarbonat levhalar, kilitlemeli polikarbonat sistemleri olarak ayrılmaktadır.Çok katlı polikarbonat levhalar; Günışığından en iyi şekilde yararlanmayı gerektiren mekânlarda en ideal çözümü sağladığı gibi reçinesinin özelliğinden ötürü darbelere karşı son derece dayanıklıdır. Cam ve akrilik gibi kaplama malzemelerine göre çok hafiftir. Soğuk bükülebilme özelliğinden ötürü mimaride dizayn kolaylığı sağlar. Ultraviyole filtrasyonu ve yüzeyde su tutma gibi koruma sistemleri sayesinde uzun ömürlü olup, mükemmel ışık geçirme özelliğine sahiptir.Tek katlı solid polikarbonat levhalar; Çok katlı polikarbonat levhalarda olduğu gibi, tipik özelliği kırılmaz oluşu yanında mm/m2 si 1.2kg olmasından dolayı ağırlık bazında cama karşı mükemmel bir avantaj sağlamaktadır.Ultraviole ve ultraviolesiz olarak üretilen solid polikarbonat levhalar iç ve dış mekan uygulamaları için bir fiyat avantajı sağlamaktadır. Soğuk ve sıcak bükmeye elverişli olan solid polikarbonat levhalar güvenliğin birinci derecede önemli olduğu yerler için kaçınılmaz bir malzeme olup, mükemmel bir ışık geçirgenliğine sahiptir. Modüler cephe sistemi; Endüstriyel cephe kaplamaları ve pencereler için ideal olan çeşitli kalınlıklarda (16/20/40mm) kullanılabilen, birbirine kenetli modüler bir sistemdir. Modüler sistem, bağlantı profillerinin azaltılmasıyla yüksek ışık geçirgenliği, iyi ısı yalıtımı ve estetik bir görünüme sahip bir üründür. Sistem, eloksallı alüminyum çerçeve, sızdırmazlık contaları ve dengeleme profilleri ile tamamlanmaktadır. Kilitlemeli polikarbonat sistemi; Özel birleştirme kanalının sağladığı avantajlar sayesinde, klips sistemlerinin doğal gelişimini temsil eder. Dıştan monte edildiğinde, sızdırmaz birleşimi ve kusursuz alt yüzeyi ile yüksek rüzgâr emme kuvvetine dayanım sağlar. Yan kenarlarının özel olarak tasarlanmış şekli, malzeme genleşmesinin neden olduğu seslerin azaltılmasına yardımcı olur. Levhalar, kar yüküne daha fazla direnç sağlamak için içe dönük bir alüminyum kanal kullanılarak da birleştirilebilir.Endüstriyel yapılar için gerekli ışıklık ihtiyacını iç ve dış alanlar için en üstün kalitede sağlayan geniş ürün çeşitliliği sağlayarak, montajında uzman ekiplerimizle, ışıklık ihtiyaçlarınızı karşılamaktayız.

Hizmet Detayı >>

Bir yangın durumunda insanların kaçışını zorlaştıran ve hayat kaybına neden olan en önemli faktör dumandır. Dumanın 3 önemli etkisi vardır. Bunlar;
Görüş mesafesini düşür, kaçış güzergâhları kaybolur ve zehirlenmelere yol açar. Isıyı taşıyarak yangının yatayda yayılmasına sebep olur.Müdahale ekiplerinin yangın kaynağını belirlenmesini zorlaştırır. Zaman kaybına sebep olur.
Bu gibi etkisi çok büyük olan yangın durumlarından en az zararla kurtulmak amacıyla, yapılarda duman tahliye kapakları kullanılması oldukça büyük önem taşımaktadır.
Duman tahliye kapaklarının görevi dışında ekstra faydaları da vardır. Bunlar, sisteme pistonlu motor bağlanarak aynı kapakların havalandırma amacıyla da kullanılabilmesidir. Pistonlar elektrik enerjisi ile kontrol edilir ve yapıdaki taze hava girişini destekler. İkincisi ise yarısaydam kaplaması sayesinde gün ışığından faydalanılmasını sağlar. Enerji tasarrufu yapılmasında ve karbon salınımının azaltılmasında yardımcı olur.

Hizmet Detayı >>

Drain Sifonik Süzgeçler, sıfır eğim ile montajlanan toplama hattına bağlanarak, konvansiyonel drenaj sistemine göre daha az sayıda yağmursuyu kolonu ile alt yapı sistemine bağlanır. Kullanılan özel süzgeçler ve hidrolik hesaplamalar sayesinde sifonik etki oluşturulur ve %100 dolum kapasitesi ile sistem çalıştırılır. Bu sayede konvansiyonel drenaj sistemine göre daha küçük boru çapları kullanılır. Alt yapı maliyeti göz önüne alındığında özellikle büyük çatı alanları ve hol bulunan tesislerde daha ekonomik çözümler sağlar. Sıfır eğim ile borular yatayda döşenir. Böylelikle özel yapılarda kongre salonları, havalimanları, AVM’lerde ve büyük çatı alanın olduğu yerlerde daha kullanışlı bir çözümdür.

Çatılar için büyük sorun teşkil eden yağmur suyunu yapıdan uzaklaştırması gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra, Drain Sifonik Süzgeçlerin montajı ile sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur.

Hizmet Detayı >>